δράσεις / προγράμματα / όμιλοι

17 Νοέμβρη

Με αφορμή τον εορτασμό των 50 χρόνων από την ηρωική εξέγερση του Πολυτεχνείου οργανώσαμε στο σχολείο μας σειρά δράσεων και εκδηλώσεις μνήμης.

Από Τετάρτη 15 έως Πέμπτη 16 Νοεμβρίου, με αφόρμηση τα γεγονότα του Πολυτεχνείου, οι μαθητές και οι μαθήτριες μετέτρεψαν την πύλη του σχολείου σε πύλη του Πολυτεχνείου, γεμίζοντάς τη με μηνύματα, ζωγραφιές, λουλούδια φωτογραφίες πανό και ποιήματα, αποτίοντας ένα σύγχρονο φόρο τιμής στους μεγάλους νεκρούς αυτής της εξέγερσης.

Την Παρασκευή 17 Νοέμβρη, στην αίθουσα πολιτιστικών εκδηλώσεων του σχολείου μας και από ώρα 08:15-09:30, οργανώθηκε εκδήλωση μνήμης με παρόντες τους εκπαιδευτικούς, το σύνολο των μαθητών του σχολείου και γονείς. Στα πλαίσια της εκδήλωσης παρουσιάστηκε από τους μαθητές οπτικοακουστικό υλικό για τα γεγονότα του Πολυτεχνείου, καθώς και θεατρική παράσταση με τίτλο: Το τίμημα της ελευθερίας.